1.5KE56A/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 975
Datasheet
77V Clamp 19.7A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE56A/TR13
DigiKey Part Number
13-1.5KE56A/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE56A/TR13
Description
TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.7A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
47.8V
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
53.2V