1.5KE47A/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 670
Datasheet
64.8V Clamp 23.5A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE47A/TR13
DigiKey Part Number
13-1.5KE47A/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE47A/TR13
Description
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.8V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.5A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40.2V
Voltage - Breakdown (Min)
44.7V