1.5KE400CA/B
DigiKey Part Number
13-1.5KE400CA/BCT-ND - Cut Tape (CT)
13-1.5KE400CA/BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE400CA/B
Description
TVS DIODE 342VWM 548VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
548V Clamp 2.8A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
342V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
380V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
548V