ISD0105S3V3
DigiKey Part Number
1470-4444-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ISD0105S3V3
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 303mA 4.5V - 5.5V Input
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
4.2 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
73%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
8-SMD Module, 5 Leads
Voltage - Input (Min)
4.5V
Size / Dimension
0.50" L x 0.44" W x 0.26" H (12.7mm x 11.0mm x 6.6mm)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Standard Number
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
303mA