ECL30UT03-T
DigiKey Part Number
1470-1218-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECL30UT03-T
Description
AC/DC CONVERTER 5V 15V -15V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 3 Output 5V 15V -15V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Current - Output 3
500 mA
Mfr
Power (Watts)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Voltage - Isolation
3 kV
Part Status
Active
Efficiency
81%
Type
Open Frame
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
3
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 1
5V
Size / Dimension
3.46" L x 1.36" W x 0.88" H (87.9mm x 34.6mm x 22.4mm)
Voltage - Output 2
15V
Standard Number
Voltage - Output 3
-15V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 1
3 A
Base Product Number
Current - Output 2
500 mA