CCL400PS48
DigiKey Part Number
1470-4424-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCL400PS48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 398W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
94%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.00" L x 3.95" W x 1.57" H (177.8mm x 100.3mm x 39.9mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, TUV, UL
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
Current - Output 1
8.3 A