Image for HH15N151F500CT is not available
HH15N151F500CT
DigiKey Part Number
1292-HH15N151F500CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HH15N151F500CT
Description
CAP CER 150PF 50V C0G/NP0 0402
Customer Reference
Detailed Description
150 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)