1206N103F250CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cal-Chip Electronics, Inc.
In Stock: 2.990
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Vitramon
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Vitramon
10000 pF ±1% 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
1206N103F250CT
DigiKey Part Number
1292-1206N103F250CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206N103F250CT
Description
CAP CER 10000PF 25V C0G/NP0 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1206N103F250CT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)