1206F334M500CT
DigiKey Part Number
1292-1206F334M500CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206F334M500CT
Description
CAP CER 0.33UF 50V Y5V 1206
Customer Reference
Detailed Description
0.33 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor Y5V (F) 1206 (3216 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)