1206B475M250CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 1.640
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 2.918
Datasheet
TDK
Murata Electronics
Taiyo Yuden
4.7 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
1206B475M250CT
DigiKey Part Number
1292-1206B475M250CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206B475M250CT
Description
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1206B475M250CT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)