0603N151F500CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
KEMET
In Stock: 828
Datasheet
KEMET
In Stock: 0
TDK
YAGEO
Murata Electronics
Murata Electronics
Cal-Chip Electronics, Inc.
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
150 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
0603N151F500CT
DigiKey Part Number
1292-0603N151F500CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603N151F500CT
Description
CAP CER 150PF 50V C0G/NP0 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0603N151F500CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)