691368300003B
691368300003B
@askLorandt explains: Design your EMC-Filter
691368300003B
DigiKey Part Number
732-4379-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
691368300003B
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
691368300003B Models
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Würth Elektronik
Current - UL
8 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Wire Gauge or Range - AWG
16-28 AWG
Part Status
Active
Wire Gauge or Range - mm²
0.08-1.3mm²
Type
Plug, Female Sockets
Color
Green, Orange
Number of Positions
3
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Positions Per Level
3
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Levels
1
Wire Strip Length
9mm
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Material
Steel, Stainless
Plug Wire Entry
180°
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Termination Style
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Insulation Height
0.492" (12.50mm)