Y406650R0000A0W
DigiKey Part Number
804-1215-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y406650R0000A0W
Description
RES SMD 50 OHM 0.05% 1.2W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Ohms ±0.05% 1.2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
EDA/CAD Models
Y406650R0000A0W Models
Temperature Coefficient
±2.5ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 225°C
Packaging
Tray
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.249" L x 0.127" W (6.32mm x 3.23mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)