Y4022350R000T0R
DigiKey Part Number
Y4022-350BTR-ND - Tape & Reel (TR)
Y4022-350BCT-ND - Cut Tape (CT)
Y4022-350BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y4022350R000T0R
Description
RES SMD 350 OHM 0.01% 1/5W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
350 Ohms ±0.01% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
EDA/CAD Models
Y4022350R000T0R Models
Temperature Coefficient
±0.2ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)