Y16275R00000D9R
DigiKey Part Number
Y16275R00000D9R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y16275R00000D9R
Description
RES SMD 5 OHM 0.5% 1/2W 2010
Customer Reference
Detailed Description
5 Ohms ±0.5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Y16275R00000D9R Models
Category
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±0.2ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension
0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)