Y0786123R240V0L
DigiKey Part Number
Y0786123R240V0L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y0786123R240V0L
Description
RES 123.24 OHM 0.6W 0.005% RAD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
123.24 Ohms ±0.005% 0.6W Through Hole Resistor Radial Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Y0786123R240V0L Models
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Series
Temperature Coefficient
±1ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Size / Dimension
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.336" (8.53mm)