Y006910K0000J9L is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
VPG Foil Resistors
In Stock: 0
Datasheet
10 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Metal Foil 21.0 Turn Top Adjustment
Y006910K0000J9L
DigiKey Part Number
804-1093-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y006910K0000J9L
Description
TRIMMER 10K OHM 0.25W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
46 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Manufacturer
VPG Foil Resistors
Number of Turns
21.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Metal Foil
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
10 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.375" x 0.170" Face (9.53mm x 4.32mm)
Tolerance
±5%