Y000711K0000D0L
DigiKey Part Number
Y000711K0000D0L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y000711K0000D0L
Description
RES 11K OHM 0.6W 0.5% RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 kOhms ±0.5% 0.6W Through Hole Resistor Radial Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Y000711K0000D0L Models
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Series
Temperature Coefficient
±2ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Size / Dimension
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.336" (8.53mm)