VJ2220Y222KXUSTX1
DigiKey Part Number
720-1587-2-ND - Tape & Reel (TR)
720-1587-1-ND - Cut Tape (CT)
720-1587-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ2220Y222KXUSTX1
Description
CAP CER 2200PF 250VAC X7R 2220
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF ±10% 250VAC Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
EDA/CAD Models
VJ2220Y222KXUSTX1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.220" L x 0.200" W (5.59mm x 5.08mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.086" (2.18mm)