VJ0505D560JXPAJ
DigiKey Part Number
720-1431-2-ND - Tape & Reel (TR)
720-1431-1-ND - Cut Tape (CT)
720-1431-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0505D560JXPAJ
Description
CAP CER 56PF 250V C0G/NP0 0505
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 pF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0505 (1313 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VJ0505D560JXPAJ Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Q, Low Loss
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)