TH3D476K016C0600
DigiKey Part Number
718-1271-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-1271-1-ND - Cut Tape (CT)
718-1271-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TH3D476K016C0600
Description
CAP TANT 47UF 10% 16V 2917
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 600mOhm
EDA/CAD Models
TH3D476K016C0600 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
D
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm