593D106X0016A2TE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 2.523
Datasheet
Upgrade
Similar
Direct
KYOCERA AVX
Similar
KEMET
KEMET
KYOCERA AVX
10 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1206 (3216 Metric) 1.7Ohm
6032-28 (EIA)
593D106X0016A2TE3
DigiKey Part Number
593D106X0016A2TE3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
593D106X0016A2TE3
Description
CAP TANT 10UF 20% 16V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
593D106X0016A2TE3 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.7Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
16 V