299D226X0050FB6E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
22 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V Radial - 3 Leads
299D226X0050FB6E3
DigiKey Part Number
299D226X0050FB6E3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
299D226X0050FB6E3
Description
CAP TANT 22UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
299D226X0050FB6E3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial - 3 Leads
Part Status
Active
Size / Dimension
0.360" L x 0.360" W (9.14mm x 9.14mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.620" (15.74mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
F
Voltage - Rated
50 V