199D226X0016DZB1E3
DigiKey Part Number
199D226X0016DZB1E3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D226X0016DZB1E3
Description
CAP TANT 22UF 20% 16V RADIAL
Detailed Description
22 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial
EDA/CAD Models
199D226X0016DZB1E3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.236" Dia (6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.460" (11.68mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.125" (3.18mm)
Voltage - Rated
16 V