199D225X0016A5B1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Image for 199D225X0016A5B1 is not available
199D225X0016A5B1
DigiKey Part Number
199D225X0016A5B1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D225X0016A5B1
Description
CAP TANT 2.2UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial
Datasheet
EDA/CAD Models
199D225X0016A5B1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.173" Dia (4.40mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.125" (3.18mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
16 V