199D106X0010B9V1
DigiKey Part Number
199D106X0010B9V1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D106X0010B9V1
Description
CAP TANT 10UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10 V Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
199D106X0010B9V1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.418" (10.62mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
10 V