173D474X9050VE3
DigiKey Part Number
718-173D474X9050VE3CT-ND - Cut Tape (CT)
718-173D474X9050VE3TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D474X9050VE3
Description
CAP TANT 0.47UF 10% 50V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
173D474X9050VE3 Models
Category
Type
Molded
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Axial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
V
Tolerance
±10%
Features
General Purpose
Voltage - Rated
50 V