173D474X9035UWE3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 75
KEMET
In Stock: 80
0.47 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V Axial
173D474X9035UWE3
DigiKey Part Number
718-1432-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-1432-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D474X9035UWE3
Description
CAP TANT 0.47UF 10% 35V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
173D474X9035UWE3 Models
Category
Type
Molded
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Axial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
U
Tolerance
±10%
Features
General Purpose
Voltage - Rated
35 V