SIHG28N65EF-GE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 30
Datasheet
IXYS
In Stock: 0
Infineon Technologies
STMicroelectronics
In Stock: 237
STMicroelectronics
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 295
In Stock: 265
N-Channel 650 V 28A (Tc) 250W (Tc) Through Hole TO-247AC
SIHG28N65EF-GE3
DigiKey Part Number
SIHG28N65EF-GE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHG28N65EF-GE3
Description
MOSFET N-CH 650V 28A TO247AC
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
146 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3249 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247AC
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
117mOhm @ 14A, 10V