SIHG120N60E-GE3
DigiKey Part Number
742-SIHG120N60E-GE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHG120N60E-GE3
Description
MOSFET N-CH 600V 25A TO247AC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 25A (Tc) 179W (Tc) Through Hole TO-247AC
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
45 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1562 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
179W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-247AC
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
120mOhm @ 12A, 10V