XLD5A24CAHM3/I
DigiKey Part Number
112-XLD5A24CAHM3/ITR-ND - Tape & Reel (TR)
112-XLD5A24CAHM3/ICT-ND - Cut Tape (CT)
112-XLD5A24CAHM3/IDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XLD5A24CAHM3/I
Description
TVS DIODE 24VWM 26VC DO218AB
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26V Clamp 120A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218AB
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
120A
Mfr
Power - Peak Pulse
7700W (7.7kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
DO-218AB
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V