VTVS36GSMF-M3-18
DigiKey Part Number
VTVS36GSMF-M3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VTVS36GSMF-M3-18
Description
TVS DIODE 36VWM 61VC DO219AB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
61V Clamp 6.43A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-219AB (SMF)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.43A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
342pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Package / Case
DO-219AB
Voltage - Breakdown (Min)
42.19V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
61V