VS-20BQ030-M3/5BT
DigiKey Part Number
VS-20BQ030-M3/5BTGITR-ND - Tape & Reel (TR)
VS-20BQ030-M3/5BTGICT-ND - Cut Tape (CT)
VS-20BQ030-M3/5BTGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-20BQ030-M3/5BT
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 2A DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 30 V 2A Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Capacitance @ Vr, F
200pF @ 5V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
DO-214AA (SMB)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
2A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
470 mV @ 2 A