VS-16CTQ100-1-M3
DigiKey Part Number
112-VS-16CTQ100-1-M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-16CTQ100-1-M3
Description
DIODE ARR SCHOTT 100V 8A TO2623
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 8A Through Hole TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Reverse Leakage @ Vr
550 µA @ 100 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Through Hole
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
8A
Supplier Device Package
TO-262-3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
720 mV @ 8 A