Image for VS-15MQ040NTRPBF is not available
VS-15MQ040NTRPBF
DigiKey Part Number
15MQ040NPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
15MQ040NPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
15MQ040NPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-15MQ040NTRPBF
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1.5A DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 1.5A Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VS-15MQ040NTRPBF Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
134pF @ 10V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
DO-214AC (SMA)
Current - Average Rectified (Io)
1.5A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
490 mV @ 2 A