VS-10BQ040-M3/5BT
DigiKey Part Number
VS-10BQ040-M3/5BTGITR-ND - Tape & Reel (TR)
VS-10BQ040-M3/5BTGICT-ND - Cut Tape (CT)
VS-10BQ040-M3/5BTGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-10BQ040-M3/5BT
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO214AA
Detailed Description
Diode 40 V 1A Surface Mount DO-214AA (SMB)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VS-10BQ040-M3/5BT Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F
115pF @ 5V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
450 mV @ 1 A