SMCJ17AHE3/57T is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 44.483
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 586
Microchip Technology
Microchip Technology
In Stock: 296
Bourns Inc.
Comchip Technology
27.6V Clamp 54.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ17AHE3/57T
DigiKey Part Number
SMCJ17AHE3/57T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ17AHE3/57T
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
54.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V