SMCJ11A-E3/57T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 367
Similar
STMicroelectronics
Eaton - Electronics Division
Littelfuse Inc.
In Stock: 417
Bourns Inc.
Microchip Technology
Bourns Inc.
Comchip Technology
18.2V Clamp 82.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ11A-E3/57T
DigiKey Part Number
SMCJ11A-E3/57TGITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ11A-E3/57TGICT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ11A-E3/57TGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ11A-E3/57T
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
82.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V