SMBJ6.5CD-M3/H is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 10.344
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
Taiwan Semiconductor Corporation
Littelfuse Inc.
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
STMicroelectronics
11V Clamp 54.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ6.5CD-M3/H
DigiKey Part Number
SMBJ6.5CD-M3/HGITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ6.5CD-M3/HGICT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ6.5CD-M3/HGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ6.5CD-M3/H
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
54.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
7.33V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11V