SMB10J28A-M3/5B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 3.619
Datasheet
Littelfuse Inc.
Semtech Corporation
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
45.4V Clamp 22A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMB10J28A-M3/5B
DigiKey Part Number
SMB10J28A-M3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB10J28A-M3/5B
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
22A
Mfr
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V