SMB10J26A-E3/5B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
Semtech Corporation
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
Microchip Technology
Microchip Technology
42.1V Clamp 23.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMB10J26A-E3/5B
DigiKey Part Number
SMB10J26A-E3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB10J26A-E3/5B
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V