SMAJ24A-M3/61 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 10.779
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
STMicroelectronics
STMicroelectronics
YAGEO
YAGEO
Image for SMAJ24A-M3/61 is not available
SMAJ24A-M3/61
DigiKey Part Number
SMAJ24A-M3/61-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ24A-M3/61
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
38.9V Clamp 10.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V