SMAJ12A-M3/5A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 4.402
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 12.003
Datasheet
YAGEO
Image for SMAJ12A-M3/5A is not available
SMAJ12A-M3/5A
DigiKey Part Number
SMAJ12A-M3/5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ12A-M3/5A
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19.9V Clamp 20.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V