Image for SMA6J7.5A-M3/61 is not available
SMA6J7.5A-M3/61
DigiKey Part Number
SMA6J7.5A-M3/61-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J7.5A-M3/61
Description
TVS DIODE 7.5VWM 11.8V DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11.8V Clamp 50.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
50.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
8.33V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.8V