SMA6J7.5A-E3/5A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 7.343
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Diodes Incorporated
Image for SMA6J7.5A-E3/5A is not available
SMA6J7.5A-E3/5A
DigiKey Part Number
SMA6J7.5A-E3/5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J7.5A-E3/5A
Description
TVS DIODE 7.5VWM 17VC DO214AC
Detailed Description
17V Clamp 50.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
50.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
8.33V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V