SMA5J8.5CAHE3/61 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Microchip Technology
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
Comchip Technology
Image for SMA5J8.5CAHE3/61 is not available
SMA5J8.5CAHE3/61
DigiKey Part Number
SMA5J8.5CAHE3/61-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA5J8.5CAHE3/61
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
14.4V Clamp 34.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
34.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V