BZX884B5V1L-HG3-08 is out of stock and can be placed on backorder.
Datasheet
Zener Diode 5.1 V 300 mW ±2% Surface Mount DFN1006-2A
BZX884L_Series_Bottom
BZX884B5V1L-HG3-08
DigiKey Part Number
112-BZX884B5V1L-HG3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZX884B5V1L-HG3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZX884B5V1L-HG3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX884B5V1L-HG3-08
Description
DIODE ZENER 5.1V 300MW DFN1006
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
BZX884B5V1L-HG3-08 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms