BZX84C16-HE3_A-08
DigiKey Part Number
112-BZX84C16-HE3_A-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZX84C16-HE3_A-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZX84C16-HE3_A-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C16-HE3_A-08
Description
DIODE ZENER 16V 300MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 16 V 300 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3
Category
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 11.2 V
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
300 mW