BZT52C5V6-E3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 185.768
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 68.078
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
Comchip Technology
onsemi
onsemi
Zener Diode 5.6 V 410 mW ±5% Surface Mount SOD-123
SOD 123
BZT52C5V6-E3-18
DigiKey Part Number
BZT52C5V6-E3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C5V6-E3-18
Description
DIODE ZENER 5.6V 410MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 1 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
SOD-123
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
410 mW