BZT52C12-E3-18 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 283.869
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 53.536
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
onsemi
onsemi
Zener Diode 12 V 410 mW ±5% Surface Mount SOD-123
SOD 123
BZT52C12-E3-18
DigiKey Part Number
BZT52C12-E3-18GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT52C12-E3-18GICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C12-E3-18
Description
DIODE ZENER 12V 410MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 9 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
410 mW